کلاس خصوصی آنلاین

  • از

چگونه یک کلاس خصوصی آنلاین گروهی را با موفقیت اداره کنیم

امروز می خواهیم درباره نحوه رهبری یک کلاس آنلاین در گروه کوچکی از دانش آموزان را بررسی کنیم. امروز تدریس خصوصی آنلاین را از  سه جنبه را که شامل آمادگی قبل از  را کلاس، تعاملات جریان کلاس و پیگیری های بعد از کلاس را شامل می شود را بررسی می کنیم.

کلاس-خصوصی-آنلاین

چه چیزی را قبل از ورود به جلسه کلاس خصوصی آنلاین گروهی آماده می کنیم (آمادگی برای تدریس)

چگونه در جریان کلاس خصوصی آنلاین گروهی با دانش آموزان تعامل سازنده داشته باشیم (تعاملات فرایند کلاس خصوصی

چه کارهایی برای یادگیری بهتر دانش آموزان پس از برگزاری کلاس خصوصی آنلاین گروهی باید انجام دهیم (پیگیری بعد از کلاس)

مرحله نخست: چه چیزی را قبل از ورود به جلسه کلاس خصوصی آنلاین گروهی آماده می کنیم

یکی از اهداف برگزاری کلاس خصوصی آنلاین ایجاد محیط غلبه بر ترس از ریاضی صمیمی و دلنشین برای یادگیری عمیق و غلبه بر ترس و نقاط ضعف و تقویت دروس  می باشد.

برای داشتن محیط کلاسی ایمن و دلنشین موارد زیر را در نظر داشته باشید:

طرز تفکر حرفه ای: الهام بخش و با حضور ذهن آماده تدریس خصوصی در منزلشوید. پیشرفت تحصیلی مهم ترین موردی هست که اولیا از کلاس خصوصی آنلاین گروهی انتظار دارند. از این نظر تغییر دیدگاه دانش آموز نسبت به تحصیل و ایجاد انگیزه برای یادگیری هسته مرکزی برآورده سازی انتظار اولیا می باشد.

طرز تفکر دانش آموز:  دانش آموز باید اهداف خاص خودش را برای رسیدن تعریف کند.  دانش آموزان با رقابت در داخل کلاس و گروه می توانند به اهداف خودشان دست یابند.

دانش: آمادگی معلم خصوصی برای تشویق دانش آموزان برای انگیزش تحصیلی و همچنین ایجاد ارتباط سازنده در کلاس خصوصی آنلاین بسیار مهم می باشد.

تجهیزات فنی برای کلاس خصوصی آنلاین: برخورداری از اینترنت پرسرعت اولین پیش نیاز برای برگزاری کلاس خصوصی آنلاین گروهی می باشد. گاهها معلم خصوصی اهمیت کیفیت اینترنت دانش آموزان را دست کم می گیرد و باعث بروز مشکلات در حین برگزاری کلاس خصوصی به صورت آنلاین می گردد. بنابراین معلم باید کیفیت اتصال هر یک از دانش آموزان را قبل از برگزاری کلاس خصوصی بررسی نماید. 

 ثانیا چون محیط و شرایط تدریس خصوصی آنلاین با تدریس خصوصی حضوری تفاوت دارد، معلم خصوصی باید خودش را با شرایط محیط آنلاین و سرعت اینترنت دانش آموزان وفق دهد. برای پیشگیری از بروز مشکلات ارتباط معلم خصوصی باید از نرم افزارهای تدریس بیشتری اطلاعات داشته باشد و تدریس خود را با شرایط خاص وفق داده و ابزار ارتباطی مناسبی را برای هر جلسه تدریس خصوصی آنلاین انتخاب نماید.

محیط مناسب برای تدریس:

برای اینکه تدریس تان عالی باشد باید محیط تدریس تان فوق العاده باشد. محیط مناسب برای  تدریس جنبه های زیادی دارد ولی در این نوشته بیشتر بر جنبه فیزیکی و فنی محیط تاکید می شود.

۱محیط تدریس آنلاین از نظر فیزیکی: فضا را طوری تنظیم نمایید که ایمن و خوشایند به نظر بیاید.  هرچند  که دانش آموزان شما را نبینند همانند تدریس خصوصی در منزل لباس آراسته و مناسب بپوشید.  همچنین نظم و انضباط کلاسی را در ذهن تان داشته باشید و از بروز آشفتگی پیشگیری نمایید.

۱.۱معلم باید ۵ الی ۱۰ دقیقه قبل از دانش آموزان در فضای آنلاین حضور داشته باشد و به محض ورود دانش آموزان به کلاس خصوصی آنلاین گروهی آنها را برای ارتباط با موضوع درس و ایجاد درگیری با مطلب سوق دهد.

۱.۲مطمئن شوید که میکروفون و دوربین دانش آموزان به درستی کار می کند.

۱.۳معلم می تواند صدای کلاس را در حالت خاموش برای دانش آموزان جهت رعایت نظم و اجازه به هر یک از دانش آموزان برای صحبت در صورت لزوم تنظیم نماید.

۱.۴امکان چت در فضای کلاس آنلاین خصوصی را تا حد ممکن کاهش دهید.

۱.۵اولیا را از اهمیت انضباط در کلاس آنلاین مطلع نمایید. پایبندی به انضباط در کلاس آنلاین عادت های مناسب یادگیری را در دانش آموز ترویج نموده و باعث پیشرفت تحصیلی آنان می گردد.

۲. ظاهر و وسیله آموزشی کلاس:

وسیله آموزشی آنلاین فوق العاده زیادی  برای تدریس  می باشند. این ابزارها اجازه یادداشت برداری و ذخیره بورد را به دانش آموزان می دهد. پس معلم خصوصی می تواند قبل از شروع تدریس محتوای خود را در آن وارد نماید و در فرایند تدریس به محض پیشروی به تدریج آنها را به نمایش در بیاورد. معلم می تواند با استفاده از قابلیت گرافیکی این ابزار کلاس را به فضای شاداب تبدیل نماید و همچنین در دانش آموزان ایجاد انگیزه نمایدری.

آماده سازی محتوا برای ارائه در کلاس خصوصی آنلاین قبل از شروع کلاس:

یکی از ملاحظاتی که باید معلم خصوصی در نظر داشته باشد آن است که دانش آموزان سابقه تحصیلی مختلفی دارند. و دانش آموزان از یک سبک یادگیری مشابه برخوردار نیستند بنابر این باید محتوا های گوناگونی را از قبل آماده کنید تا نیاز های دانش آموزان متفاوت را به راحتی بتوانید پوشش دهید. فراهم کردن محیط صمیمی و بشاش در ابتدای شروع کلاس خصوصی آنلاین می تواند در ارتباط دانش آموزان با مطلب درسی و معلم بسیار موثر و مفید واقع گردد.

آماده سازی وسیله ارتباطی:

معلم خصوصی آنلاین باید قبل از شروع کلاس خصوصی آنلاین گروهی تناسب وسیله را مورد بررسی قرار دهد. فضای دوربین دانش آموز اگر به شکل مناسب تثبیت گردد و از سر تا شانه های دانش آموز را نمایش دهد مناسب می باشد.

هنگام شروع کلاس:

بسیار مهم هست که توجه دانش آموزان را به مدت حدود پنج دقیقه جلب نمایید. برای اینکار می توانید تصویر دانش آموز خاصی را در وسط صفحه برجسته نمایید و یا با نام بردن از یک دانش آموز خاص از حاضر در کلاس خصوصی آنلاین گروهی او و بقیه دعوت نمایید تا متمرکز باشند.  از روش های دیگر هم برای جلب همکاری و تمرکز دانش آموزان استفاده نمایید.

تعامل:

الف. ابزارهای آنلاین تدریس

ابزارهای آنلاینی که در کلاس خصوصی آنلاین گروهی ارائه می شود، شرایطی را فراهم می کنند که دانش آموزان با ارتباط با محتواهای جذاب که در مقایسه با کتاب و دفتر انگیزش بیشتری را موجب می شوند، با محتوای تدریس درگیر گردند.

ب. ابزارهای کاربردی تدریس آنلاین

ابزارهای زیادی از قبیل سوالات، تمرینات و فیلم های قابل کنترل و تماشای مجدد در کلاس آنلاین سبب می شوند که دانش آموزان با محتوا درگیر شده و در خلق دانش برای خودشان به صورت فعال عمل نمایند. این ابزارها کلاس و دانش آموز را از معلم محوری به سوی دانش آموز محوری سوق می دهد.

ج. توزیع زمان در کلاس خصوصی آنلاین :

نقش معلم در کلاس دانش آموز محور بسیار حیاتی هست. برای مثال در کلاس زبان قسمت زیاد زمان کلاس به تعامل دانش آموز با محتوا و تمرین سپری می شود،  در این کلاس ها نقش معلم تشویق دانش آموز به تطبیق اهداف شخصی و فعالیت دانش آموز جهت نیل به اهداف خودش می باشد. کلاس خصوصی آنلاین وقتی به صورت گروهی برگزار شود به دانش آموزان کمک می کند از نقاط قوت و ضعف همدیگر نهایت استفاده را نموده و به پربار سازی کلاس کمک می نماید. معلم هر مبتنی بر نقاط اختصاصی قوت و ضعف شرکت کنندگان در کلاس از روش های متفاوت برای ارائه مطالب استفاده می کند که این هم به نوبت خود باعث غنای تدریس و تعمیق یادگیری می گردد.

دوم، نحوه تعامل در کلاس خصوصی آنلاین گروهی:

چگونه در کلاس خصوصی گروهی می توان تعامل را ترویج نمود.

۱اشتراک نظرات و عملکرد

دانش آموزان می توانند پاسخ های خود را به سوالات و تمرینات در فضای اشتراکی آپلود کنند معلم کلاس خصوصی آنلاین گروهی بعد از مشاهده این نوت ها و یادداشت های دانش آموزان به نقاط ضعف دانش آموزان پی می برد و ادامه جلسه را به رفع مشکلات دانش آموزان می پردازد. دانش آموزان قبل از اینکه به مبحث درس آنلاین جاری تسلط نیافته اند معلم اجازه بیان و ارائه مطالب جدید را نخواهد داشت.

۲. برجسته نمودن صفحه دانش آموزان

معلم این امکان را در کلاس خصوصی گروهی خواهد داشت که محتوای ارائه شده از دوربین و یا میکروفون هریک از دانش آموزان را در و مرکز بحث کلاسی قرار دهد و این محتوا توسط سایر دانش آموزان مورد نقد و بررسی قرار گیرد. همچنین معلم می تواند در نرم افزار کلاس آنلاین همانند یک تخته سیاه به نوشتن و پاک کردن بپردازد.

۳. بازی های گروهی در کلاس خصوصی آنلاین گروهی

معلم به منظور تهییج دانش آموزان به رقابت و تعمیق آموخته ها تمرینات را در قالب بازی گروهی در بستر آنلاین به دانش آموزان ارائه نماید تا دانش آموزان با لذت بردن از محتوای دیجیتال به ترس خود از امتحانات مدادی کاغذی غلبه نماید.

۴. ارائه مطلب توسط دانش آموزان

اندیشمندان بزرگ معتقدند یادگیری در حد بیشینه زمانی رخ می دهد که یک فرد آموخته های خود را به همسالان خودش آموزش دهد. همچنین روانشناسان تربیتی معتقدند کودکان یادگیری را از همسالان بیشتر از بزرگترها می پذیرند. راه های متفاوتی برای اجازه به دانش آموزان جهت ارائه مطالب به صورت کنفرانس در کلاس خصوصی آنلاین وجود دارد. از قیبل اینکه معلم دسترسی میکروفون و اسکرین را به دانش آموز می دهد تا دانش آموزان به ارائه کنفرانس های خود بپردازند.

۵. آماده سازی ارزیابی و سنجش دانش آموزان

معلمان در کلاس خصوصی آنلاین گروهی می توانند به روش های مختلف به ارزیابی یادگیری دانش آموزان در کلاس خصوصی آنلاین گروهی بپردازند. معلم آنلاین می تواند از طریق سوال های تستی چند گزینه ای، جای خالی، و تشریحی به ارایه سوالات جهت ارزیابی یادگیری دانش آموزان بپردازد.

۶همکاری

یادگیری مهارت های اجتماعی در کنار مهارت های ذهنی یکی از اهداف آموزش و پرورش هر کشوری می باشد. کلاس خصوصی آنلاین گروهی از این امکان برخوردار هست که دانش آموزان به تعامل به همدیگر و حتی معلم خصوصی بپردازند تا پیشرفت تحصیلی بهتری را کسب نمایند.

۷. اشتراک

دانش آموزان شرکت کننده در کلاس خصوصی آنلاین گروهی این شانس را دارند که موارد ضبط شده، یادداشت های برداشته شده و نظرات خودشان را که در حاشیه مطالب یادداشت کرده اند با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

سوم، بعد از اتمام کلاس

۱. از انجام تکالیف توسط دانش آموزان مطمئن گردید.

دانش آموزان باید به اهمیت تمرین بعد از ارائه مطالب توسط معلم واقف باشند، و این از وظایف اصلی معلم هست که به دانش آموزان به زبانی ساده چنان بیان کند که دانش آموزان به این اهمیت واقف شوند و علاقمند به انجام تکالیف گردند.

۲. ارائه گزارش تکمیل درس

برای دانش آموزان ضعیف محتوای مکمل به صورت متن، صوت و تصویر ارسال شود. برای دانش آموزان زرنگ، مطالب تکمیلی پیشرفته ارسال نمایید. تا با سطوح و سوالات سطح بالا آشنا گردند و آموخته های شان به حد تسلط و چیرگی برسد. بعد از اتمام دوره و اطمینان از یادگیری مطالب توسط هریک از دانش آموزان گزارشی از خلاصه فعالیت ها و پیشرفت های دانش آموزان حاضر در کلاس خصوصی به اولیا ارائه نمایید.

۳. مشورت دهی به اولیا و دانش آموزان

معلم خصوصی کلاس خصوصی آنلاین گروهی باید در نظر داشته باشد که اولیا و همچنین دانش آموز نیازمند مشاوره و دریافت اطلاعات تکمیلی از معلم می باشند تا بتوانند در تکمیل فرایند آموزش مشارکت و همراهی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *